Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake TO Automatic Watch for Men has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake TO Automatic Watch for Men
As a dealer for Issey Miyake, we're also currently promoting Issey Miyake TO Automatic Watch for Men at the best prices. We primarily offer high quality Watches & Accessories here so no matter if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we stock the right gear. If you would like choose a larger selection, you can look at our main Watches & Accessories page. In case you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. Therefore start browsing now and look for the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Issey Miyake Automatic TO Watch:
| Movement: | Mechanical, 23 jewel |
| Winding: | Automatic and manual |
| Dial Material: | Sapphire crystal glass |
| Accuracy: | +25 to -15 seconds a day |
| Water Resistance: | 10 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 45.3mm |
| Case Thickness: | 13.2mm |
| Gender: | Male |
| Included Accessories: | Display box |
Features of Issey Miyake Auto TO Self-Winding Timepiece for Men:
- Intricately-crafted watch by Issey Miyake
- Mechanical movement
- Self-winding, can also be manually wound
- 10 bar water resistance adds durability
- Transparent case back displays complex inner workings of the watch
- Vibration resistant
- Sapphire glass dial and transparent back
- Polished stainless steel case with superb attention to detail
- Special two-hinged clasp is easily adjustable for length
- Easy to read
- Comes with a stainless steel display box
Package Contents:
- Issey Miyake Automatic TO Watch for Men
- Stainless steel box