Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men
Being a seller for Issey Miyake, our company is currently selling Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men at affordable prices. We only offer good quality Watches & Accessories here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be certain that we offer the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can look at our primary Watches & Accessories page. If you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. And so begin looking now and look for the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Issey Miyake TrapezoidAL Men's Timepiece:
| Functions: | Hour, minute, second, date |
| Battery Life: | ~2 years |
| Accuracy: | +/- 20 seconds per month |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Bezel Material: | Aluminum |
| Band Material: | Urethane |
| Band Type: | Strap |
| Case Diameter: | 43.4mm |
| Case Thickness: | 12.1mm |
| Weight: | ~82g |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake Trapezoid AL Quartz Watch:
- Innovative analog watch by Issey Miyake
- Unique trapezoid case design
- Tachymeter engraved on the bezel
- Chronograph dial with three sub-dials (seconds, minutes, and hours) and a date indicator
- Durable stainless steel case with aluminum bezel
- Supple urethane strap with a length-adjustable two-hinge clasp
- Comes with a durable trapezoidal box
Package Contents:
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men
- Trapezoidal display case