Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Vue Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Vue Watch
Being a dealer for Issey Miyake, we are currently promoting Issey Miyake Vue Watch at low prices. We mainly have top quality Watches & Accessories here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be sure that we stock the right gear. If you would like find a wider assortment, you can search our primary Watches & Accessories page. In case you have any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. Therefore start shopping now and find the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Issey Miyake Vue Stainless Steel Case Watch:
| Functions: | Hour, minute |
| Accuracy: | +/- 20 seconds per month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Battery: | SR621SW |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Glass: | Hard-coated mineral glass |
| Case Diameter: | 38mm |
| Case Thickness: | 9.2mm |
| Included Accessories: | Memo pad case |
Features of Issey Miyake Vue Watch w/ Display Case:
- Artistically inclined timepiece by Issey Miyake
- Displays one hour at a time, while the hour before fades out and the coming hour fades in
- Small minute hand displays minutes conventionally
- Removes clutter by not showing unnecessary numbers
- Acrylic disc used to display the hour
- Unique cylindrical mineral glass top with embedded round metal bezel
- Inscribed case back opens and closes with simple snap structure
- Watch and case designed by Yves Behar
- 5 bar water resistance
- Can last for approximately three (3) years on one (1) SR621SW
- Comes with a unique case designed like a memo pad with a personal note from designer Yves Behar
Package Contents:
- Issey Miyake Vue Watch
- Memo pad display case