Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Itac 700 Lumen LED Tactical Light & Strobe W/ Mount ITACTDL1 is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Police Equipment, Police Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Itac 700 Lumen LED Tactical Light & Strobe W/ Mount ITACTDL1
Being a dealer for SIG SAUER, we are at the moment promoting Itac 700 Lumen LED Tactical Light & Strobe W/ Mount ITACTDL1 at affordable prices. We only have good quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be certain that we offer the right gear. If you want to find a wider collection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. In case you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. So start shopping now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Itac 700 Lumen LED Tactical Light & Strobe W/ Mount ITACTDL1:
| Mfg Item Num: | Â ITACTDL1 |
| Supplier SKU: | Â 58445 |
| Category: | Â LIGHTS |
| Material: | Â Metal |
| Type: | Â Tactical LED Light |
| Candle Power: | Â 700 Lumens |
| Bulb Type: | Â LED |
| Diameter: | Â 2.5" |
| Length: | Â 4.3" |
| Weight: | Â 13.5 oz w/ Batteries |
| Battery: | Â (4) CR123 |
| Waterproof: | Â Water Resistant |
| Color: | Â Black |