Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Morphic M15 Series Mens Watch has been discontinued by Morphic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Morphic M15 Series Mens Watch
As a dealer for Morphic, we're also currently offering Morphic M15 Series Mens Watch at discount prices. We only have top quality Watches & Accessories here so no matter if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure that we offer the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can search our main Watches & Accessories page. Should you have any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. And so begin shopping now and find the right Watches & Accessories for yourself.![]()
Specifications for Morphic Men's Time Piece - M15:
| Band Width: | 22mm near case; 20mm near clasp/buckle |
| Case: | Circle-shaped |
| Case Finish: | Satin + Stainless Steel |
| Case Thickness: | 15mm to 13mm |
| Case Width: | 46mm; 47mm with crown |
| Clasp / Buckle: | Strap Buckle |
| Dial: | Analog |
| Movement: | Swiss + quartz |
| Time Zones: | Single |
| Water Resistance: | 10 atm |
Features of Morphic Men's M15 Wrist Watch w/ Chronograph:
- Battery Japanese quartz movement
- 5atm water resistant
- Single timezones
- Case is 12mm thick in the center, 12mm near edge
- Case is 45mm wide with crown (41mm without)
- Precision quartz movement
- Full function Chronograph
- 24 hour mode sub dial
- Luminous hands and hour markers
- Date indicator
- Mineral crystal non glare scratch resistant
- 5 atm water resistant
- Leather croco strap with engraved clasp logo
- 41mm with crown
Package Contents:
- Morphic M15 Men's Wrist Watch w/ Full Function Chronograph