Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Morphic M23 Chronograph Mens Watch is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Morphic M23 Chronograph Mens Watch
As a dealer for Morphic, we're also at the moment promoting Morphic M23 Chronograph Mens Watch at discount prices. We primarily have high quality Watches & Accessories here so whether you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be assured we carry the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can look at our primary Watches & Accessories page. If you've got any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. Therefore start shopping now and find the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Morphic Watch for Men - M23:
| Band: | Silicone |
| Band Width: | 24mm near case; 22mm near clasp/buckle |
| Case: | Circle-shaped |
| Case Finish: | Satin + Stainless Steel |
| Case Thickness: | 14mm |
| Case Width: | 45mm; 52mm with crown |
| Clasp / Buckle: | Strap Buckle |
| Dial: | Analog |
| Movement: | Japanese + quartz |
| Time Zones: | Single |
| Water Resistance: | 10 atm; |
Features of Morphic M23 Watch for Men:
- 316L Surgical-Quality Stainless Steel Case
- Precision Quartz Movement
- Full-Function Chronograph
- Non-Glare Scratch-Resistant Mineral Crystal
- Patterned Dial
- Luminous Hands
- Luminous Markers
- 24-Hour Sub-Dial
- Crown Protector
- Silicone Band
- Logo-Engraved Clasp
- 45mm Diameter
- 10 ATM Water Resistance
Package Contents:
- Morphic M23 Watch for Men