Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex High Country Tripod with Ball Head HCOUNTRY has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex High Country Tripod with Ball Head HCOUNTRY
As a seller for Vortex, we are at the moment selling Vortex High Country Tripod with Ball Head HCOUNTRY at the best prices. We primarily offer top quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be certain that we carry the right gear. If you want to find a wider selection, you can consider our primary Tripods & Mounts page. When you've got any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. Therefore start shopping now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Vortex High Country Tripod HCOUNTRY:
| Height Maximum: | 53.8" |
| Height Minimum: | 14.8" |
| Maximum Load: | 5lbs |
| Folded Height: | 18.8" |
| Folded Width: | 3.5" |
| Leg Sections: | 5 |
| Multiple Leg Angles: | Yes |
| Weight: | 2.1lbs |
Features of Vortex High Country Tripod H COUNTRY:
- Flip lever locks
- Rubber feet
- Variable leg angle adjustments
- Locking collar mechanism
- Ball Head
Package Contents:
- Vortex High Country HCOUNTRY Tripod