Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Tenergy SideKick STORM Car Jump Starter Kit is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenergy SideKick STORM Car Jump Starter Kit
As a dealer for Tenergy, we're also currently promoting Tenergy SideKick STORM Car Jump Starter Kit at discount prices. We mainly offer top quality Batteries here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be positive we stock the right gear. If you would like look for a wider collection, you can consider our primary Batteries page. Should you have any questions, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. And so begin browsing now and find the right Batteries for you.![]()
Specifications for Tenergy SideKick STORM Car Jump Set:
| Battery: | LiFePO4 |
| Capacity: | 13600mah (enough to Jump Start a Car more than 30 times) |
| Output: | 19V/ 16V/ 12V 3.5A |
| USB Output: | 5V 2A |
| Charge Mode: | CC/CA 15V 1A |
| Starting Current: | >200A |
| Peak Current: | 400A (<3S) |
| Charging Time: | 2~3 hours |
| Operating Temperature: | -20°C~85°C |
| Power Bank Dimension: | 6.5 x 3.1 x 1.6 in (165 x 79 x 40mm) |
| Packaging Dimension: | 9.4 x 7.7 x 2.6 in (240 x 195 x 67mm) |
| Weight: | 1 lb (Power Bank only) 2 lb 8.1oz (with packaging and accessories) |
Features of Tenergy SideKick STORM Car Jump Starter and Accessories:
- So small it fits in the glove or side pockets of car door.
- 12V for your car jump starting, whenever and wherever your car is in unexpected stop caused by car battery, even under -20°C
- Able to Charge multiple devices (phones, tablets, and laptops) all at once
- Built-in LED Flashlight: white color light, with strong spotlight, SOS emergency light and strong flashlight
- Built-in 13600mAh power bank with 5V/12V DC output, which can be applied to many digital products with the same output voltage
- About 3 hours to get full power.
- Overcharge and over discharge protection, fuse protection, reverse polarity protection to keep your electronics and car from getting damaged.
- Certified by CE, FCC, and RoHS
Package Contents:
- Tenergy SideKick STORM Car Jump Starter Bundle with Accessories
- Tenergy SideKick STORM power bank
- Jump cable with battery clamps
- Car charger
- 110~240V wall outlet adaptor
- Laptop adapter with changeable tips
- USB to Micro USB cable
- Carrying bag
- User manual


























































