Tap Tap to Zoom
Code: 67-RF-V400-41020
MPN: 41020
UPC: 5054492410200
As a seller for Hawke Sport Optics, we are currently offering Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder at the best prices. We primarily carry high quality Rangefinders here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain that we carry the right gear. If you wish to look for a larger assortment, you can search our main Rangefinders page. When you've got any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. And so begin shopping now and find the right Rangefinders your needs.![]()
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 1 in |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 437 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Width: | 1.5 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi Anti-Reflective |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | +/- 1 mm |