Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Laser Technology TruPulse 360R Laser Rangefinder has been discontinued by Laser Technology and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Laser Technology TruPulse 360R Laser Rangefinder
Being a seller for Laser Technology, we are at the moment selling Laser Technology TruPulse 360R Laser Rangefinder at discount prices. We only have high quality Rangefinders here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you would like look for a larger assortment, you can search our main Rangefinders page. When you've got any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. Therefore start looking now and look for the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Laser Technology TruPulse 360R Rugged Laser Range Finder:
| Weight: | 385 g (13.6 oz) |
| Size: | 13 x 5 x 11 cm (5.2 x 2.1 x 4.5 in) |
| Environment: | IP56 |
| Battery Type: | CR 123A |
| Battery Life: | Minimum 8 hours continuous use |
| Power: | 3.0 volts DC nominal |
| Eye Safety: | FDA Class 1 (CFR 21) |
| Temperature: | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| Optics: | 7X magnification |
| Field of view: | 100 m @ 915 m away (330 ft @ 3,000 ft) |
| Display: | In-scope LCD |
| Communication: | RS232 Serial port;Bluetooth® |
| Mount: | Monopod/tripod (1/4 in-20 female thread) |
| Measurement Range, Max to non-reflective targets: | 1,000 m (3,280 ft) |
| Measurement Range, Max to reflective targets: | 2,000 m (6,560 ft) |
| Minimum range: | 0.0 m (0.0 ft) |
| Inclination: | A± 90° |
| Azimuth*: | 0 to 359.9° |
| Accuracy - short range/light colored/large target: | A± 30 cm (1 ft) |
| Accuracy - long range/dark colored/small target: | A± 0.3 to 1 m (1 to 3 ft) |
| Inclination: | A± 0.25°; typical |
| Azimuth*: | A± 1° |
Features of Laser Technology TruPulse 360 R Waterproof Laser Range Finder:
- Measures distances, height, missing line and azimuth
- Fits inside a vest pocket
- Economically priced
- Displays all measurements and menus right in the scope
- Integrates with GPS and popular GIS software.
- Fully waterproof
Package Contents:
- Laser Technology TruPulse 360R Laser Rangefinder