Tap Tap to Zoom
- Color:
- Brown
Code: BU-RF-LBC1800-LBC1800
MPN: LBC1800
UPC: 029757010506
Product Info for Bushnell Bone Collector 1800 6x25mm Laser Rangefinder
Being a seller for Bushnell, we are currently offering Bushnell Bone Collector 1800 6x25mm Laser Rangefinder at discount prices. We only have good quality Rangefinders here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the military, you can be positive that we offer the right gear. If you would like choose a larger collection, you can look at our main Rangefinders page. If you have any inquiries, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. And so start looking now and find the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for Bushnell Bone Collector 1800 6x25mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 1800 yds |
| Weight: | 6.35 oz |
| Width: | 1.57 in |
| Length: | 4.41 in |
| Color: | Brown |
| Battery Type: | CR2 |
| Dimensions: | 5.12 L x 2.35 W x 5.50 H in |
Features of Bushnell Bone Collector 1800 6x25mm Laser Rangefinder
- BUILT-IN APPLIED BALLISTICS ULTRALITE. On-board Applied Ballistics Ultralite gives you solutions in the rangefinder out to 800 yards. Once set up from the Bushnell Ballistic App, your profile is uploaded to the rangefinder and ready to go in the field without a connection.
- CONNECTS TO BUSHNELL BALLISTIC APP. The Bushnell Ballistic App lets you sync your ballistic profile to the Bone Collector 1800, but also lets you control your basic settings in the rangefinder. The app is free to download for iOS and Android.
- 1-YARD ACCURACY OUT TO 1800 YARDS. A rangefinder is useless if it isn't accurate and they guarantee 1 yard accuracy out to 1800 yards. So take your next shot confidently knowing you have the right data every time.
- ANGLE RANGE COMPENSATION. ARC Technology with 1-degree angle accuracy. ARC (Angle Range Compensation) simultaneously gives you true horizontal distance as well as line of site distance making your up and downhill shots just as accurate as those on level ground.
- SEE YOUR TARGET CLEARLY. A 50% larger objective lens, an all-glass optical system and fully multi-coated lenses combine to give you imaging up to 2x brighter than the competition. This adds critical time at dusk & dawn where youll still be able to see when others cant.
- BUILT WITH BONE COLLECTOR. They have collaborated with Bone Collector on what was really needed for hunters to get the most out of their products and be successful in the field.
Package Contents:
- Bushnell Bone Collector 1800 6x25mm Laser Rangefinder
- Battery
- Durable carrying case
- Paracord and lanyard tether