Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Laser Technology Trupulse 200L 4x/LCD Professional Laser Rangefinder has been discontinued by Laser Technology and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Laser Technology Trupulse 200L 4x/LCD Professional Laser Rangefinder
As a dealer for Laser Technology, our company is at the moment selling Laser Technology Trupulse 200L 4x/LCD Professional Laser Rangefinder at affordable prices. We mainly carry high quality Rangefinders here so no matter if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you would like choose a wider selection, you can search our main Rangefinders page. If you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and look for the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for Lasertech TruPulse 200L Professional Range Finder:
| Distance Accuracy to Typical Targets: | ± 1 m (3 ft |
| Distance Accuracy to Very Distant & Weak Targets: | ± 1 m (3 ft) |
| Max Range to Reflective Targets: | 1750 m (5,740 ft) |
| Max Range to Non-Reflective Targets: | 1750 m (5,740 ft) |
| Inclination Accuracy: | ± 0.5° Relative |
| Scope Magnification / In-Scope Display Type: | 4X / LCD |
| In-Scope Field of View: | 131 m @ 915 m away; (430 ft @ 3,000 ft) |
| Battery Type (8 hrs. of continuous use): | 1x CR123A |
| Waterproof / Environmental: | No / IP54 |
| Temperature: | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| Size: | 11.5 x 10 x 5 cm (4.5 x 4 x 2 in) |
| Weight: | 220 g (8 oz) |
Features of Lasertech TruPulse Professional Range Finder - 200L:
- Measures distances, height, missing line and azimuth
- Fits inside a vest pocket and is very economical
- Displays all measurements and menus right in the scope
- Integrates with GPS and popular GIS software
Package Contents:
- LaserTech TruPulse 200L 4x Laser Rangefinder