Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder
As a dealer for Laser Technology, we're also currently selling Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder at discount prices. We only carry top quality Rangefinders here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure that we stock the right gear. If you wish to look for a wider collection, you can search our primary Rangefinders page. When you've got any questions, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. Therefore begin shopping now and find the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for Lasertech TruPulse 200X Professional Range Finder:
| Distance Accuracy to Typical Targets: | +/- 4 cm (1.5 in) |
| Distance Accuracy to Very Distant & Weak Targets: | +/- 4 to 30 cm (1.5 in to 1 ft) |
| Max Range to Reflective Targets: | 2500 m (8,200 ft) |
| Max Range to Non-Reflective Targets: | 1900 m (6,233 ft) |
| Inclination Accuracy: | +/- 0.1° Typical |
| RS232 Serial Com Port: | Yes |
| Bluetooth Com Port: | Yes - iOS Compatible |
| Scope Magnification / In-Scope Display Type: | 7x LED |
| In-Scope Field of View: | 100 m @ 915 m away (330 ft @ 3,000 ft) |
| Battery Type (8 hrs. of continuous use): | (1) CR123A |
| Waterproof / Environmental: | Yes, IP56 |
| Temperature: | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| Dimensions: | 13 x 5 x 11 cm (5.2 x 2.1 x 4.5 in) |
| Weight: | 13.5oz |
Features of Lasertech TruPulse Professional Range Finder - 200X:
- Measures distances, height, missing line and azimuth
- Fits inside a vest pocket and is very economical
- Displays all measurements and menus right in the scope
- Integrates with GPS and popular GIS software
Package Contents:
- LaserTech TruPulse 200X 7x Laser Rangefinder