Tap Tap to Zoom
Opti-Logic Insight LED Laser Range Finder 1000XT has been discontinued by Opti-Logic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
As a dealer for Opti-Logic, we're also currently selling Opti-Logic Insight LED Laser Range Finder 1000XT at low prices. We primarily carry good quality Rangefinders here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be certain that we carry the right gear. If you want to look for a larger assortment, you can look at our main Rangefinders page. Should you have any questions, we have a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. So begin shopping now and find the right Rangefinders for you.![]()
| Operational Rangem of 1000XT: | 4-1000 yd(Passive) Up to 1500 yd(Reflective) |
| Approx. Size: | 1.7" x 4" x 5.1" |
| Weight: | 11 oz |
| Range Accuracy: | +/- 1 yard (+/- 2 yards for very dark or very bright targets). |
| Range Resolution: | 1 foot / 0.5 yard / 0.1 meter |
| Readout: | Easy to read external LCD display. |
| Units of Measure: | User Selectable in either feet, meters, or yards. |
| Viewfinder: | Monocular viewing port. Red LED aiming sight, +/- 0.1 degrees |
| Battery: | Single 9 volt battery. Operates for approximately 1000 readings. |
| Operational Temp: | 0° - 40°C, 32°-104°F. |
| Laser Type: | Infrared Class 1, eye safe 905nm Laser. |