Tap Tap to Zoom
Opti-Logic Sabre-I 600 Yard 6x Magnification, LCD Display Laser Rangefinder has been discontinued by Opti-Logic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
As a dealer for Opti-Logic, we are at the moment offering Opti-Logic Sabre-I 600 Yard 6x Magnification, LCD Display Laser Rangefinder at discounted prices. We primarily carry good quality Rangefinders here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we offer the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can search our main Rangefinders page. In case you have any inquiries, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. So begin looking now and find the right Rangefinders for you.![]()
| Minimum Range: | 4 yds/3.6 m |
| Max Range, Passive: | 600 yds/548 m |
| Max Range, Reflective: | 1200 yds/1097 m |
| Magnification: | 6X |
| Dimensions: | 5.2"L x 3.23"H x 1.8"W |
| Optics: | MgF Multi-Coated |
| Waterproof: | Yes |
| Target Accuracy: | +/- 1 yard (m) |
| Read Out: | LCD w .5 yard (m) increment |
| Battery: | 1-CR2 |
| Ballistics Compensation: | Yes, VAC |
| Weight: | 9.7oz |
| YES! |