Tap Tap to Zoom
OptiLogic RS400 Industrial Laser Range Finder w/ RS-232 Serial Computer Interface Port is currently unavailable. We are working with our suppliers to secure additional supply as quickly as possible. If you are looking for a comparable replacement you can receive sooner, please consider the suggestions from our product experts belowor explore other items in the Rangefinders.
Being a seller for Opti-Logic, our company is at the moment offering OptiLogic RS400 Industrial Laser Range Finder w/ RS-232 Serial Computer Interface Port at affordable prices. We mainly carry good quality Rangefinders here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be assured we offer the right gear. If you want to find a larger assortment, you can look at our main Rangefinders page. In case you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. And so start shopping now and find the right Rangefinders for yourself.![]()
| Range: | 400 Yards (Minimum 4 Yards) |
| Data Raw Counts: | ~200Hz |
| Data Calibrated Range: | ~10Hz |
| Data Rate: | ~200Hz raw counts for un-calibrated operation;~ 10Hz for calibrated operation |
| Calibrated Range Units: | Feet, Meters, Yards |
| Laser: | Class I (eye-safe), 905nm +/- 10nm |
| Power: | 7-9VDC conditioned required, Current draw @ full power (~ 1.8W) |
| Laser Wavelength: | RS100 905nm +/- 10nm |
| Laser Divergence: | Vertical Axis -- 3.5mrad half-angle divergence; Horizontal Axis -- 1mrad half-angle divergence; (Approximate Beam "footprint" at 100m is 35cm x 5cm) |
| Accuracy: | +/- 1m on 1x1m2 diffuse target with 50% reflectivity |
| Resolution: | 0.2m |
| Dimensions: | 32x78x84mm |
| Weight: | < 8oz |
| Case: | Supplied as OEM modules consisting of open chassis containing optics and circuit boards. Custom Housings can be designed and built on request. |