Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Brite Strike Expandable Straight Baton with Integrated Light has been discontinued by Brite Strike Technologies and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Police Equipment, Police Batons yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Brite Strike Expandable Straight Baton with Integrated Light
Being a dealer for Brite Strike Technologies, we're currently selling Brite Strike Expandable Straight Baton with Integrated Light at affordable prices. We primarily have top quality Police Batons here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive we carry the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can consider our main Police Batons page. If you've got any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. So start browsing now and look for the right Police Batons for you.![]()
Specifications for Brite Strike Expandable Straight Baton with Integrated Light SB170HLS:
| Max Output (Lumens): | High 270, Low 170 |
| Runtime: | High 2hrs, Low 4.5hrs, Strobe 2hrs |
| Settings: | Tactical Touch Hi/Lo/Strobe |
| Battery: | (1)123A Lithium |
| Weight: | 18.0 oz |
| Length: | 17.5" collapsed and 24" extended |
| Bezel Width: | 1.25 inches |
| Mil Spec: | No |
| Weatherproof: | Yes |
| Submersible: | Yes |
Features of Brite Strike Expandable Straight Baton with Integrated Flash Light SB-170-HLS:
- Utilizes a revolutionary semi-rigid thermo plastic made in specialized factories.
- Delivers effective nerve and muscular shock in a baton strike.
- Less likely to deliver lethal strikes against you if taken away.
- Bright light built into the end with built in Tactical Touch Switch.
- Allows switching modes from Hi to Lo to Strobe with a light press of your thumb or finger.
- Integrated Light can be immediately snapped out.
- Can be used to deliver an effective strike.
- Eliminates having to drop flashlight and reach for baton.
- Gain precious seconds while attacker is disoriented from the highly effective strobe.
- Full manufacturer's warranty.
Package Contents:
- Brite Strike Expandable Straight Baton with Integrated Light SB170HLS
- Manual

























































