Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 550 lumens
- Battery Type:
- CR123, Lithium
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M4
Code: 28X-FLW-WL1-LGC-550XL
MPN: LGC-550XL
UPC: 017398807371
Product Info for Nightstick Long Gun Compact 550 Lumen LED Weapon Light
Being a dealer for Nightstick, our company is currently promoting Nightstick Long Gun Compact 550 Lumen LED Weapon Light at the best prices. We primarily have good quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we stock the right gear. If you would like find a wider assortment, you can consider our primary Police Weapon Lights page. Should you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. So begin browsing now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Nightstick Long Gun Compact 550 Lumen LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 550 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium, CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Beam Distance: | 136 m |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Light Source: | LED |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
Features of Nightstick Long Gun Compact 550 Lumen LED Weapon Light
- LED technology
- Features both tail cap and 6in Remote Pressure Switches
- Momentary or constant-on function
- Standard and offset Picatinny rail mounts
- Sharp focused beam for distance illumination
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing w/Type III hard-anodized finish
- Beam distance rated at 300 meters
- IP-X7 Waterproof
- Impact and chemical resistant
- Serialized for personal identification
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Nightstick Long Gun Compact 550 Lumen LED Weapon Light
- 2 18650 batteries charger and USB cable