Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Leupold RX-1200i TBR/W Digital Laser Rangefinder w/ DNA has been discontinued by Leupold and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Leupold RX-1200i TBR/W Digital Laser Rangefinder w/ DNA
Being a dealer for Leupold, we're currently promoting Leupold RX-1200i TBR/W Digital Laser Rangefinder w/ DNA at discount prices. We only carry top quality Rangefinders here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be positive we stock the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can look at our primary Rangefinders page. If you've got any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. And so begin shopping now and look for the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Leupold RX-1200i True Ballistic Laser Rangefinder, LU-RF-RXTBRRF:
| Actual Magnification: | 6x |
| Objective Clear Aperture: | 22 mm |
| Max Range (Reflective): | 1215 yds |
| Max Range (Trees): | 900 yds |
| Max Range (Deer): | 800 yds |
| Min Range: | 6 yds |
| Linear Field of View (ft/1000 yds): | 320 ft |
| Twilight Factor: | 11.5 |
| Exit Pupil: | 3.6 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Length: | 3.8 in |
| Width: | 1.4 in |
| Height: | 3 in |
| Weight: | 7.8 oz |
Features of Leupold RX-1200i OLED Plus Point Rangefinder, LU-RF-RXTBRRF:
- DNA (Digitally eNhanced Accuracy)
- TBR (True Ballistic Range)
- Quick Set Menu
- Advanced OLED Technology
- CR2 Lithium Battery
- 6x Magnification
- Choose from three different reticles: Plus Point, Duplex, and Duplex with Plus Point
- Built-In Inclinometer
- Fully Multicoated (RX)
- Clicking Fast Focus (RX)
- Scan Mode (RX)
- Fold Down Rubber Eyecups
- Line of Sight Distance (RX)
- Trig Distances
- Scan Mode
Package Contents:
- Leupold RX-1200i TBR/W Digital Laser Rangefinder w/ DNA, LU-RF-RXTBRRF