Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 300 lumens
- Battery Type:
- AAA
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Additional Features:
- .458SOCOM Shockproof, Strobe
Code: L9C-FLW-L-C3-LIGHT
MPN: L-C3-LIGHT
UPC: 850341002221
Product Info for Lucid Optics Rail Mounted CREE XPE2 Weapon Light
Being a dealer for Lucid Optics, we're currently selling Lucid Optics Rail Mounted CREE XPE2 Weapon Light at affordable prices. We primarily offer top quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you wish to choose a wider selection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. When you've got any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. Therefore begin looking now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Lucid Optics Rail Mounted CREE XPE2 Weapon Light:
| Manufacturer: | Lucid Optics |
| Light Output: | 300 lumens |
| Bulb Type: | CREE XPE2 |
| Battery Type: | AAA |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 70 ft |
| Length: | 2.75 in |
| Weight: | 22.5 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 3 |
| Additional Features: | Strobe, .458SOCOM Shockproof |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Shockproof: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of Lucid Optics Rail Mounted CREE XPE2 Weapon Light:
- 6061 aluminum housing
- Waterproof and shockproof up to .458SOCOM
- 300 Lumens
- Simple on/off pressure switch function for hands-free operation
- Highly disorienting strobe with near seizure causing function, with a simple press and hold of the switch
- Powered by (3) AAA batteries that you can find nearly anywhere
- Run time of just over 3 hours of continual use
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Lucid Optics C3 Rail Mounted LED Weapons Light, 300 Lumens