Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Nikon ProStaff 3 Laser Rangefinder has been discontinued by Nikon and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Nikon ProStaff 3 Laser Rangefinder
Being a seller for Nikon, we're at the moment selling Nikon ProStaff 3 Laser Rangefinder at discount prices. We only have top quality Rangefinders here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you would like find a wider collection, you can look at our main Rangefinders page. Should you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. Therefore begin browsing now and look for the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for Nikon ProStaff 3 Waterproof/Fogproof Laser Rangefinder:
| Measurement Range: | 11yds to 550yds |
| Increment Reading: | 0.5, 1 yard |
| Viewfinder Unit of Measurement: | Meters or yards |
| Magnification: | 6x |
| Angular Field of View: | 6° |
| Eye Relief: | 18.2mm |
| Diopter Adjustment: | +/- 4 |
| Batteries: | 1x CR2 lithium |
| Dimensions: | 5.1" x 2.7" x 1.5" |
| Weight: | 6.3oz w/o batteries |
| Objective Lens Diameter: | 21mm |
| Exit Pupil: | 3.5mm |
| Waterproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
Features of Nikon ProStaff 3 Laser Rangefinder w/ LCD Display:
- Pocket-sized laser rangefinder by Nikon.
- 550 yard ranging capability is ideal for most hunting situations.
- Uncluttered LCD display lets you range accurately without interference.
- Multi-coated optics for excellent light transmission.
- 6x magnification rate.
- Simple single-button operation mechanism.
- Automatically powers down after 8 seconds of inactivity to save battery life.
- Can be worn on a belt, also fits in a pocket or pack.
- Waterproof and fog proof construction.
Package Contents:
- Nikon ProStaff III Hunting Laser Rangefinder