Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Tenergy CR123A 12 Battery Pack is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenergy CR123A 12 Battery Pack
As a dealer for Tenergy, we're at the moment promoting Tenergy CR123A 12 Battery Pack at the best prices. We only offer good quality Batteries here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure that we carry the right gear. If you want to find a wider assortment, you can search our primary Batteries page. In case you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. So begin browsing now and look for the right Batteries for yourself.![]()
Specifications for Tenergy CR123A 12 Battery Set:
| Voltage: | 3V |
| Normal Capacity: | 1400 mAh |
| Self-discharge Rate: | <1% per Year |
| Max. Constant Current: | 1500mAh |
| Max Pulse Current: | 3000mAh |
| Normal Weight: | 16 g |
| Operating Temperature: | -20 C ~ 60 C |
| PTC High Current Discharge Protection: | 5AMP |
Features of Tenergy CR123A 12 Battery Bundle:
- High power CR123A Lithium Batteries
- Can be used for many applications: Photo cameras, Flashlights, light meters, and many other photo equipments.
- Ultra high energy density and lasts 3-5 times longer than ordinary alkaline batteries in high current drain devices like digital cameras.
- Fast Flash performance with a consistent and very short recycle time.
- This highly performance CR123A can replace the following models: CR123, DL123A, K123A, EL123AP, VL123A, 5018LC, and CR17345.
Package Contents:
- Tenergy CR123A Twelve Battery Pack





























































