Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery
As a seller for Tenergy, our company is at the moment selling Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery at discount prices. We only have high quality Batteries here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be certain that we carry the right gear. If you would like find a larger assortment, you can search our main Batteries page. In case you have any questions, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and look for the right Batteries your needs.![]()
Specifications for Tenergy Lion 9V Rechargeable Batteries:
| Rated Capacity: | 500mAh |
| Nominal Voltage: | 7.7V |
| Voltage at end of Discharge: | 6.0V |
| Charging Voltage: | 8.4±0.1V |
| Max Charging Voltage: | 8.6V |
| AC (1KHz) Impedance New Cell Max.(mW): | less than or equal to 300m |
| Constant Current: | 70mA |
| Constant Voltage: | 8.4V |
| C5A cut-off: | 0.01 |
| Charge time: | Approx 8.0h |
| Standard discharge: | Constant current 70mA and end voltage 6.0V |
| Self-discharge: | less than or equal to 10% |
| Maximum Continuous Charge Current: | 350mA |
| Maximum Continuous Discharge Current: | 350mA |
| Operation Temperature Range Charge: | 0~45 ° C |
| Operation Temperature Range Discharge: | -20~60° C |
| Storage Temperature Range: | Less than 1 year -20~25° C and less than 3 months -20~40° C |
| Weight: | 30g(Approx) |
| Dimensions: | 26.5(+0/-2) x W 17.5(+0/-2) |
| Height: | 48.5(+0/-2)mm |
| Compatible chargers: | TN347 2-Bay 9V Li-ion Battery Charger and TN346 6-Bay 9V Li-ion Battery Charger |
Features of Tenergy Li-Ion 9V Rechargeable Battery:
- Ultra High Energy Density 9V Li-ion Rechargeable battery
- High energy density that lasts up to 5 times longer than ordinary alkaline 9V batteries and 10 times longer than carbon-zinc batteries.
- Widest operating temperature range, longest shelf life, and lightest weight of any comparable 9-volt battery.
- Ultra low self discharge at less than 1% per year at +68F, enabling an effective shelf life of 10 years.
- Non-flammable electrolyte.
Package Contents:
- Tenergy Lion 9V Battery


























































