Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab
As a seller for Tenergy, we're currently selling Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab at discount prices. We mainly have good quality Batteries here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we stock the right gear. If you would like look for a larger assortment, you can consider our primary Batteries page. If you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. And so begin looking now and look for the right Batteries for yourself.![]()
Specifications for Tenergy Li-Ion Battery 2600mAh w/tab:
| Capacity Nominal: | 2600 mAh |
| Capacity Minimum: | 2550 mAh |
| Diameter: | 18.3 +/- 0.1 mm (Max 18.4 mm) |
| Height: | 64.8 +/- 0.2 mm (Max 65.1 mm) |
| Weight (Typical): | ~ 44.5 g |
| Nominal Voltage: | Average 3.7V |
| Internal Impedance: | < 90 mho (with PTC) |
| Cycle Performance: | 80% of initial capacity at 300 cycles |
| Packaging Size: | 3.54 x 4.52 x 0.79 inches (90 x 115 x 20mm) |
| Weight (w/ packaging): | 2 oz |
Features of Tenergy Lion 18650 Battery:
- Li-Ion 18650 cylindrical rechargeable battery provides high energy density with optimized electrodes design
- 3.7V 2600mAh high capacity
- Higher energy density, higher capacity and lower weight than other rechargeable batteries
- Manufactured under ISO9001-2000 to assure quality
- Improved Battery Safety
- Free from Leakage of Liquid Electrolyte
- Low Battery Internal Impedance
- High Capacity at Low Temperature (-10C or below)
Package Contents:
- Tenergy Lion Rechargeable Battery 2600mAh w/ Tabs
Batteries





































































