Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Tenergy Lipstick Portable Power Bank is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenergy Lipstick Portable Power Bank
As a seller for Tenergy, we're currently selling Tenergy Lipstick Portable Power Bank at low prices. We mainly offer high quality Batteries here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can consider our primary Batteries page. When you've got any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. Therefore start shopping now and look for the right Batteries for yourself.![]()
Specifications for Tenergy Lipstick Portable Power Bank:
| Battery Capacity: | 2600mAh |
| Input: | 5V, 1A |
| USB Output: | 5V, 1A |
| Weight: | 2.6 oz(Power Bank only) |
| Power Bank Dimensions: | 79.3 x 32.3 x 25.3 mm (L x W xT) |
| Battery Type: | Li-Ion |
| Charging Time: | about 3 hours |
| Compatibility: | Mobile Phones, iPhone, iPod |
Features of Tenergy Lipstick Portable Power Bank:
- You can use the included USB-Micro USB cable to charge the power bank from USB charger or USB adapter.
- Connect Power Bank to iPad, cell phone or digital devices using the USB cable.
- Portable and convenient
- Rapid charge and long cycle life
- Come in 5 different colors (Blue, Green, Pink, Black, and White)
Package Contents:
- Tenergy Lipstick Portable Power Bank
- Power Bank
- Micro USB Cable


























































