Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Tenergy RCR 750mAh Rechargeable Batteries is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenergy RCR 750mAh Rechargeable Batteries
As a dealer for Tenergy, we're currently promoting Tenergy RCR 750mAh Rechargeable Batteries at affordable prices. We mainly carry good quality Batteries here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you wish to find a larger selection, you can consider our main Batteries page. Should you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. So begin browsing now and look for the right Batteries for yourself.![]()
Specifications for Tenergy RCR 750mAh Li-Ion Rechargeable Batteries:
| Working Voltage: | 3.2V |
| Peak Voltage: | 3.6V |
| Charging cut-off voltage: | 3.6V |
| Discharge cut-off voltage: | 2.2V |
| Fits: | LiFePO4 RCR123A smart charger. |
| Capacity Nominal: | 450mAh |
| Capacity Maximum: | 750 mAh |
| Maximum discharging rate: | <550 mA |
| Maximum charge current: | <550 mA |
| Cell's dimension: | 17mm Dia. x 34.5mm H. |
| Weight: | 0.6 oz (18 grams). |
Features of Tenergy RCR 750mAh Rechargeable Battery:
- 100% Compatible with Disposable CR123A Batteries
- Up to 1000 cycles
Package Contents:
- Tenergy RCR 750mAh Lion Rechargeable Batteries


























































