Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 850 lumens
- Battery Type:
- CR123
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M4
- Included Accessories:
- 2 - CR-123 batteries
- Additional Features:
- Glass-filled nylon polymer toggle switch, Momentary or constant-on flashlight, Remote Pressure Switch, Serialized for personal identification, Sharp focused beam for distance illumination, Xtreme Lumens design
- Condition:
- New
Code: 28X-FLW-TWML-TWM-854XL
MPN: TWM-854XL
UPC: 017398806510
Product Info for Nightstick Tactical Weapon Mounted Light
As a dealer for Nightstick, we're also currently offering Nightstick Tactical Weapon Mounted Light at discount prices. We primarily carry high quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we offer the right gear. If you want to look for a wider assortment, you can consider our primary Police Weapon Lights page. If you have any questions, we have a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. So begin looking now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Nightstick Tactical Weapon Mounted Light:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 850 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Beam Distance: | 245 m |
| Length: | 3.75 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | 2 - CR-123 batteries |
| Additional Features: | Xtreme Lumens design, Glass-filled nylon polymer toggle switch, Remote Pressure Switch, Sharp focused beam for distance illumination, Serialized for personal identification, Momentary or constant-on flashlight |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Blade Material: | Aluminum |
| Handle Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade 6061-T6 Aluminum |
Features of Nightstick Tactical Weapon Mounted Lights w/Remote Pressure:
- LED technology
- Remote Pressure Switch
- Momentary or constant-on flashlight
- Sharp focused beam for distance illumination
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing
- Glass-filled nylon polymer toggle switch
- Type III hard anodized finish
- Beam distance rated at 245 meters
- IP-X7 Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
- 2 CR123 batteries (included)
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Nightstick Tactical Weapon Mounted Lights w/Remote Pressure